СУХІ БУДІВЕЛЬНІ СУМІШІ, ШТУКАТУРНІ СТАНЦІЇ ТА СИЛОСНІ ТЕХНОЛОГІЇ – ДРАЙВЕР І НЕВІДВОРОТНІСТЬ

СУХІ БУДІВЕЛЬНІ СУМІШІ, ШТУКАТУРНІ СТАНЦІЇ ТА СИЛОСНІ ТЕХНОЛОГІЇ – ДРАЙВЕР І НЕВІДВОРОТНІСТЬ

13-14 листопада, Львів, конференція BUDMIX.2019 зібрала звідусіль щонайменше 170 представників ключових виробників-конкурентів, постачальників обладнання та автоматизації, сировини, знаних технологів, дистриб’юторів та подвижників цифрового маркетингу.

Вітчизняні виробники успішно конкурують на внутрішньому ринку і ледве-ледве виходять на зовнішні ринки. Сегмент сухих сумішей має перспективу зростання в рази.

Динамічно нарощує виробництво гіпсових сумішей Івано-Франківський цементний завод. Але учасники Спілки тут базові.

Лідером залишається Knauf, започатковані ним марки Start, Finish, МП-75 – як назву використовують чи не всі виробники, бо орієнтуються на лідера, дещо демпінгують. І тут була дискусія. А ще лінійка унікального обладнання для механізації та машинної штукатурки і гіпсовими, і цементними сухими сумішами від Knauf  PFT.

Потужно і виважено розвиваються Polimin, Siltek, Artisan.

Акцентувалось:

 • Ринок СБС насичений, але в сезон – дефіцит.
 • До 50% СБС уже призначені для машинної штукатурки та шпаклівки!
 • Контрафактна продукція, нечесна конкуренція в Україні – як даність, невідповідність інформації на упаковці вмісту.
 • Необхідність декларування якості на основі власних або сторонніх акредитованих лабораторій.
 • Ринковий нагляд потребує відновлення та створення.
 • Тенденція зростання до 60% влаштування мокрих фасадів зі скріпленою теплоізоляцією на основі як мінеральної вати так і пінопласту, а навісних фасадів частка 40%.

Але в обох випадках нормативна база застаріла, не гарантує якість та довговічність.

Спілка інформувала про передачу в національний орган стандартизації (ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості») ініціативно розроблених стандартів:

 • ДСТУ EN 12004-1:20ХХ «Клейові суміші для керамічних плиток. Частина 1. Вимоги, оцінка та перевірка сталості експлуатаційних властивостей, класифікація і маркування»
 • ДСТУ EN 12004-2:20ХХ «Клейові суміші для керамічних плиток. Частина 2. Методи випробувань».

А також про черговість розробки наступних нормативних документів від робочої групи Спілки:

 1. ETICS на основі ДСТУ Б В.2.6-36:2008
 2. ДСТУ Б В.2.7-126:2011 «Суміші будівельні сухі модифіковані. Загальні технічні умови»
 3. Гармонізувати ряд EN для цементних та гіпсових сухих будівельних сумішей щодо стяжок, затирок, клеїв, шпаклівок та штукатурок.

Я звернувся до учасників конференції – нормативи, розробка і фінансування, тепер це справа виробників, а Спілка виявила здатність до організації цієї роботи.

Професійна дводенна конференція пройшла змістовно та елегантно, а Львів додав вражень та спогадів.

Величний Архикатедральний Собор Святого Юра повернув мене до 7 вересня 1992 року – перевезені тлінні останки Патріарха Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого з Риму до Львову, в’язня таборів ГУЛАГу, через 47 років на рідну землю. Його перепоховання у крипті собору Св. Юра було означене дивовижними для тодішніх часів атеїзму походом-прощанням вулицями Львова, і мене, першого столичного градоначальника незалежної України долучили до ходи.

Як мало тоді ми знали: 1 листопада 1944 року Йосиф Сліпий очолив УГКЦ, а 11-12 квітня 1945 року був заарештований за звинуваченнями у співпраці з німцями, як ворог народу, організатор антисовєтської роботи після статті Ярослава Галана «З хрестом чи ножем», яку тоді влада тиражувала …

Йосифу Сліпому пропонували, і неодноразово, зректися Риму і перейти в Російську православну церкву, та він непокірний і незговірливий пройшов Сибір, Мордовію і Комі, свідчив неодноразово в Києві і Москві, – та в 1963 році його звільнили за клопотанням Папи Римського та Президента США Джона Кеннеді без права повернення до Львова …

Інший вибір: вихованець Києво-Могилянського колегіуму Феофан Прокопович приймає греко-католицизм, навчається в Римі, 1704 року зрікається католицької віри, і стає наближеним до Петра І та фактично розбудовує і очолює Російську православну церкву.

А Ярослава Галана вбили в робочому кабінеті 24 жовтня 1949 року у тому ж Львові: 11 ударів сокирою по голові. Микита Хрущов особисто інформував Й. Сталіна…

Церковне життя складне, жертовне, має подвижників та … політичні впливи. І, думаю, з «Томосом» церковна єдність ще довго буде мати випробування…

Тоді мітинги були неможливі, але перепоховання були поза можливостями заборони.

19 листопада 1989 року перепоховання на Байковому Кладовищі … Василя Стуса, Юрка Литвина та Олекси Тихого, які загинули в радянських в’язницях, мовляв, за антирадянську діяльність. Акція масова, заборонені синьо-жовті прапори, а силовики не наважились розганяти людей.

Словом, з Риму, з Росії перепоховали. А місце склепу Т.Г. Шевченка в Каневі – не відоме до сьогодні, могил Гетьманів – не знаємо.

Ось так було, і так є.

Наше майбуття в діях попередніх поколінь і сучасників.

 

Президент Всеукраїнської спілки

виробників будматеріалів

Іван Салій