УКРАЇНСЬКІ ЧИНОВНИКИ ЗАПЛЮЩУЮТЬ ОЧІ НА ДЕМПІНГ РОСІЙСЬКИХ ТОВАРІВ

УКРАЇНСЬКІ ЧИНОВНИКИ ЗАПЛЮЩУЮТЬ ОЧІ НА ДЕМПІНГ РОСІЙСЬКИХ ТОВАРІВ

Представники українського бізнесу б’ють на сполох – безконтрольно зріс імпорт російських товарів, зокрема мінеральної вати. А вона в Україні продається за цінами, що є значно нижчими вітчизняних. Росія демпінгує на українському ринку! Хазяйнує як хоче. А нашим міністерським чиновникам, складається враження, – байдуже.

Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Іван Салій офіційно звернувся з листом до керівників держави. Тема – гостра ситуація на ринку мінеральної вати. Цитуємо:

«У 2018 році склався гострий дефіцит утеплювачів на основі мінеральної вати – попит зростає, потужності недостатні. Ринок відреагував класично: ціни різко зросли, бо дефіцит, дилерам встановили квоти, зменшили експорт; лавиноподібно і безконтрольно зріс імпорт, в тому числі з Росії.

Російська продукція продається за цінами, що значно нижчі вітчизняних. Демпінг став можливим ще й тому, що ввізне мито української аналогічної продукції в Російську Федерацію складає 10%, а в Україну ввізне мито мінеральної вати з Росії становить лише 5%, тобтоудвічі менше.

Для запобігання демпінгу цін мінеральної вати  просимо встановити ввізне мито 10% (замість 5%), що буде дорівнювати ввізному миту на українські товари та поповнюватиме  бюджет держави.»

Яким же було реагування? Адміністрація Президента направила цей лист до Кабміну «для опрацювання».

Далі – за ланцюжком. Наприклад, Міністерство регіонального, розвитку, будівництва та ЖКГ за підписом заступника міністра Льва Парцхаладзе перенаправило лист будівельників до іншого міністерства – економічного розвитку і торгівлі.

А яку ж «бойову позицію» зайняло Мінекономрозвитку? Надіслали відповідь, згадавши Протокол про вступ України до Світової організації торгівлі, пояснюючи, чому ми не можемо підвищити ставки ввізного мита на мінеральну вату. Ось фрагмент цього листа:

Тобто Мінекономрозвитку стверджує: підвищувати ставки ввізного мита на мінеральну вату ніяк не можна, бо це буде суперечити міжнародним зобов’язанням України. Ми ж бо є членами Світової організації торгівлі. Але до чого тут СОТ? Замість того, щоб ефективно захищати вітчизняного товаровиробника, чиновники з міністерства шукають виправдання власній бездіяльності в циркулярах СОТ.

Пишіть скарги – до такої поради зводиться відповідь будівельникам. Мовляв, тільки на підставі ваших скарг може бути проведено антидемпінгове розслідування. А ви тоді навіщо, чиновники? Яка ваша роль? Давати “корисні” поради? Між тим, в міністерстві є навіть департамент торговельного захисту.

Туди ж гне й Міністерство фінансів – «це не відповідатиме міжнародним зобов’язанням України в рамках Світової організації  торгівлі».

Міністерські клерки ніби загіпнотизовані цією назвою – СОТ. А як же Закон «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту»?

Але що цікаво. Заступник міністра фінансів Сергій Верланов повідомляє, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі має повноваження проводити антидемпінгові розслідування, готувати пропозиції щодо митно-тарифного регулювання. І що думати з цього приводу Всеукраїнській спілці виробників будматеріалів? Адже Мінекономрозвитку відповіло – пишіть скарги…  Нагадаємо, що міністерство очолює Степан Кубів, який також обіймає посаду голови міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.

Пане Кубів, може вам вдасться розгіпнотизувати міністерських клерків, щоб нарешті зрозуміли: українські товари – перш за все, наші, вітчизняні, виробники – найголовніші, саме їм потрібно давати зелену вулицю.

І є ж чимало прикладів, коли Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі, розглянувши подані Міністерством економічного розвитку і торгівлі матеріали антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну деяких російських товарів, приймала рішення про захист вітчизняного виробника. Наприклад, це стосувалося імпорту соди каустичної з Російської Федерації. Було встановлено, що існує причинно-наслідковий зв’язок між демпінговим імпортом товару та істотною шкодою, що була заподіяна національному товаровиробникові.

Залишається загадкою, чому чиновники вирішили відсидітися в окопах бездіяльності у ситуації щодо імпорту російської мінеральної вати.

Микола СЕРДЮК

Український репортер