ЯК ГЕНПРОКУРОР ЗУПИНЯВ В ОДЕСІ БУДІВНИЦТВО І ЩО З ТОГО ВИЙШЛО

ЯК ГЕНПРОКУРОР ЗУПИНЯВ В ОДЕСІ БУДІВНИЦТВО І ЩО З ТОГО ВИЙШЛО
Майже три місяці тому Генеральний прокурор Юрій Луценко провів в Одесі координаційну нараду з представниками правоохоронних органів. Це була резонансна подія, адже Юрій Віталійович дав низку сенсаційнних вказівок. Зокрема, пролунала його категорична вимога: «Провести зупинку усього будівництва, провести перевірки документів, причому розпочати це буквально через тиждень…».
 
За його словами, більшість із забудовників не мають повного комплекту документів, «і користуються близькістю до влади для того, щоб отримати той чи інший шматок землі».
 
«Ті хто ближче до влади – отримують це швидше. Той, хто далі від влади – використовує різні методи, щоб своїх конкурентів «придушити», – або в судах, або на вулиці. Яка відповідь може бути від держави? Всі будівництва мають бути законними; у кожного забудовника має бути повний комплект документів. Хоча також інколи при цьому я чую будівельників, які кажуть, що їм влада «штучно гальмує видачу дозволів». У такому випадку, звичайно, маємо допомогти і їм», – сказав Генпрокурор.
 
Тим не менш, його вимога «провести зупинку усього будівництва» викликала неабияке здивування серед багатьох підприємців, особливо у будівельній сфері.
 
Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Іван Салій направив Генпрокурору відкрите звернення. Суть: Генпрокуратура бачить в будівельниках ледве не ворогів народу, а це ж зовсім не так. В революційному запалі вона зупиняє рух будівельного комплексу. На цей «ентузіазм» звернув увагу й Іван Салій, написавши Луценку: «Тішусь не просто вашим гострим словом чи метафоричністю оцінок, а і революційним поривом та запалом до змін…».
 
«Проблема не в забудовниках чи архітекторах. Все зло – від державних та муніципальних чиновників, монополій на енергоресурси та… від силовиків, включаючи прокуратуру і СБУ, їхніх «тітушок» та громадських активістів. Силовики і «смотрящі» від «коаліції» управляють дозволами, створюють проблеми, і за побори (з кожного квадратного метра) видають ці папірці з купою проблем, які потім самі ж і перевіряють, і забирають», – так пише Іван Салій Юрію Луценку.
 
Поставити будівельні майданчики на гальма дуже легко, особливо якщо є вказівка Генпрокурора. Але відновити після цього, увімкнувши усі необхідні важелі діяльності того чи іншого підприємства, неймовірно складно.
 
Редакція «Українського репортера» проаналізувала, як виконували на Одещині вказівку Генпрокурора «зупинити будівництво». Ми направили інформаційні запити до місцевих органів влади, а також до правоохоронців. Зокрема, запитували, які конкретно будівництва було зупинено на Одещині для перевірки на наявність повного комплекту дозвільних документів? Чи було виявлено порушення і які саме?
 
Отже, із відповіді заступника голови ОДА Світлани Шаталової ми зрозуміли, що письмових вказівок чи інших документів з Генпрокуратури щодо зупинок будівельних майданчиків та перевірок не надходило.
 
Маємо також відповідь на редакційний запит з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міськради.
 
Цитуємо: «На адресу Управління у період з 4 грудня 2018 року (від часу проведення наради в Одесі Юрієм Луценко. – Ред.) листи або вимоги від Генеральної прокуратури щодо проведення заходів державного архітектурно-будівельного контролю не надходили».
 
Отож запитується, до кого звертався Генпрокурор Юрій Луценко, вимагаючи «зупинити будівництво»? Посилав сигнал у космос? На кого розрахований цей революційний запал?
 
Спостерігаємо дивну картину: Генеральний прокурор приїхав до Одеси і , зібравши, представницьку нараду, «дістав шаблюку» і – вперед, на будівельний комплекс…
 
Контролюючім органам не треба особливо нагадувати про необхідність «атакувати» – вони й самі аж бігом біжать робити це.
 
Звичайно, фахівці Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міськради, починаючи з 4 грудня 2018 року, мають чим звітувати (якби навіть і не було вказівки Генпрокурора зупинити будівництво): видано 74 приписи про усунення порушень та припинено будівельні роботи; винесено 122 постанови про притягнення винних до відповідальності…
 
Але коли з високої трибуни лунає вимога Генпрокурора – це вже зовсім інший формат. Будівельний комплекс завмер: що буде далі?
 
І що ж будівельники, їхні ділові партнери. Інвестори? За очевидною логікою стривожились гучною заявою Луценка. Навіть в Одесі не відбулася запланована будівельна виставка.
 
Заява Луценка – це був такий собі шок для будівельної сфери, як і введення воєнного стану: цим революційним запалом багато хто був наляканий, деякі інвестори «забрали» кошти і відмовилися купувати житло в будинках, що зводяться. Чому? Бо все неправильно і ризиковано.
 
Тож «атака» Юрія Луценка в Одесі дбає про наповнення держбюджету? Адже хіба не зрозуміло, що зупинка діючих підприємств – це втрати, суцільні втрати…
 
Результат діяльності силовиків і ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція) очевидні: зниження обсягів введеного в експлуатацію житла за 2018 рік на 5,7%.
І це при тому, що Україна й так мізерно будує, стверджує президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Іван Салій. Замість реальної допомоги будівельникам їх просто гамселять вказівками «стоп».
Утім, для Юрія Луценка подібний революційний запал вже, схоже, став нормою. Шкода.
 
Микола ПЕТРОВЧУК
Український репортер